Jak tworzyć skuteczne oferty handlowe?

Jednym ze sposobów zwiększenia sprzedaży jest poprawa skuteczności ofert handlowych. Co zrobić, żeby klient wybrał Twoją ofertę?

Co powinno się w niej znaleźć, w jaki sposób napisać? W tym tekście opiszę te zasady tworzenia skutecznych ofert, które możesz zastosować zarówno do ofert wysyłanych mailem, umieszczanych na stronie jak i do osobistych prezentacji u klienta.

Oferta to określenie sposobu zakupu i użytkowania Twojego produktu (usługi) przez odbiorcę.  Oferta jest częścią złożonej mechaniki procesu sprzedaży i musi być zgrana z działaniami handlowca czy ścieżką zakupową w sieci.  Podstawowym celem oferty jest przekonanie odbiorcy do tego, by skorzystał z Twoich usług.

Od czego zacząć tworzenie oferty?

Na początek musisz wiedzieć  KIM JEST Twój KLIENT. Musisz rozumieć  dla  kogo piszesz ofertę – czy jest to ktoś kto wielokrotnie korzystał z podobnych usług, Czy będziesz jego pierwszym wykonawcą. Jak postrzega takie produkty, usługi jak Twoje.   Czy są dla niego ważne,  czy uważa je za  cenne.  Czy po drugiej stronie jest ktoś, kto dokładnie wie czego chce, czy zda się na Ciebie.  Warto też wiedzieć, jak odbiorcy, do których kierujesz ofertę,  podejmują decyzje, co biorą pod uwagę.

Kolejnym ważnym krokiem w konstruowaniu oferty jest wiedzieć NA  CZYM ODBIORCY ZALEŻY.

Jak się tego dowiedzieć?

W przypadku, gdy Twoim odbiorcą jest konkretna firma, to ZAPYTAJ.  Zrób to zarówno w sytuacji,  gdy docierasz do klienta, jak i gdy on dociera do Ciebie. Wiele firm, kiedy dostaje zapytanie ofertowe, uznaje, że ma wszystko  czego im potrzeba.  To błąd. Zapytania ofertowe rzadko są na tyle kompletne, by można było w odpowiedzi na nie stworzyć wartościową ofertę. Dlatego, kiedy dostajesz zapytanie ofertowe po prostu zadzwoń do autora i dopytaj o wszystko, czego nie jesteś pewien. Zadaj też proste pytania –  co chcą osiągnąć za pomocą Twojego produktu czy  usługi, co jest dla nich najważniejsze.

Jeśli przygotowujesz ofertę, która jest kierowana do kilku firm lub gdy umieszczasz ją na stronie, to również musisz wiedzieć czego  szukają i oczekują Twoich potencjalni klienci oraz jak postrzegają takie produkty czy usługi jak Twoje i jak się zachowują podejmując decyzje.

Kiedy wiesz już czego oczekuje Twój potencjalny klient, to musisz określić  JAK WYGRASZ Z KOKURENCJĄ, która może mieć podobne do Twoich produkty czy usługi.  Możesz zaoferować klientowi łatwość skorzystania z oferty lub szybkość realizacji, może być to dopasowanie do indywidualnych potrzeb,  może być to gwarancja bezpieczeństwa czy solidności, jaką niesie marka Twojej firmy,. Nie powinna być to cena, bo nią najłatwiej konkurować i zawsze ktoś może dać niższą. Warto nad tym elementem oferty dobrze się zastanowić, bo często ma on znaczący wpływ na decyzje klientów.

Gdy wiesz już kim jest klient, na czym mu zależy i w czym jesteś lepszy od konkurencji , to przyszedł czas na konstruowanie oferty.

Jak to zrobić?

W jedną rękę bierzesz swój produkt, usługę,  w drugą rękę potrzeby klienta. Wybierasz ze swoich produktów czy usług  to, co jest potrzebne akurat temu odbiorcy czy grupie odbiorców. MIESZASZ zawartość obu rąk. Do tego DODAJESZ to co daje Ci przewagę nad konkurencją.  To jest baza oferty, jej treść. Teraz trzeba ją odpowiednio  uformować czyli PERSWAZYJNIE  przekonać odbiorcę o  potrzebności i atrakcyjności  Twojej oferty.

PERSWAZYJOŚĆ oferty to zrozumiałe przekazanie treści oferty odbiorcy, przekonanie go, że zaspokoi swoją potrzebę i skłonienie go do decyzji, by wybrał właśnie Twój produkt czy usługę.

Aby zbudować ofertę o dużej sile przekonywania odbiorcy (PERSWAZJI) należy zastosować kolejno następujące zabiegi:

W trakcie opisanych powyżej czynności pamiętaj o następujących zasadach:

Do najczęstszych błędów przy budowie ofert, jakie spotykam, należą:

Budowanie oferty to twórcze, koncepcyjne działanie, którego rezultat zależy od umiejętności połączenia potrzeb odbiorców, przewagi  konkurencyjnej  z walorami Twojego produktu czy usługi i możliwościami Twojej firmy.  To trudne zadanie, bo wymaga łączenia analizy z kreatywnością, wyciągania wniosków z porażek i sukcesów, a na to często w sprzedaży brakuje czasu.

Jeśli masz inne doświadczenia i opinie na temat tworzenia ofert, to proszę podziel się swoją opinią.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak mogę Ci pomóc w poprawie ofert w Twojej firmie, to kliknij tutaj